info@napajedlastud.com + 420 606 696 666
01.11.2021 Amico Fritzův slibný start - Napsali o nás

www.dostihy.fitmin.cz

Amico Fritzův slibný start. V Česku má tři dvouleté vítěze, z 10 potomků 9 bodovalo

Zveřejněno: 1. 11. 2021 6:24

Amico fritz4Zřejmě nejsledovanějším plemeníkem debutantem letošní sezóny je napajedelský AMICO FRITZ (Fasliyev), mající na dráze první dvouleté. V jeho případě první nikoliv absolutně, ale první z pohledu hřebcova působení v českém chovu, kam se nejlepší starší sprinter v Německu před třemi lety přestěhoval z francouzského působiště. Start je to podle prvních výsledků docela nadějný.

 
Patnáctiletý hnědák, jemuž se v Německu podařilo vyhrát oba největší sprinty Goldene Peitsche (Gr.2) i Silberne Peitsche (Gr.3), připustil ve své úvodní české sezóně v roce 2018 v Napajedlích 20 plnokrevných klisen a společně s Rosensturmem (Monsun) byl pátým nejžádanějším plemeníkem v tuzemském chovu. V letošním roce mu z úvodního ročníku vyběhlo už 10 dvouletých potomků, a to nejen u nás, ale i na Slovensku a v Polsku.

Seznam startujících potomků Amico Fritze narozených v roce 2019

potomek matka startů vít. um. zisk (v Kč) země
Harley Quinn (SVK) Hattrick (Naaqoos) 5 0 5 38 480 SLO
Taluna Taghana (Big Shuffle) 2 1 1 33 000 CZE
Sir Amico Sexy Secretary (Rainbows for Life) 3 1 1 31 500 CZE
Zamico Rabbit Zamindar (Zamindar) 2 1 0 30 000 CZE
Falcon X Fortaleza (Lomitas) 2 0 2 14 040 SLO
Shirocco Fritz Rabbit Shirocco (Shirocco) 3 0 2 12 000 CZE
Lucky Amico Lailah (Relaxed Gesture) 3 0 2 6 300 CZE
Yennky (SVK) Yucca (Ivan Denisovich) 1 0 1 4 680 SLO
Severanka Sweet Answer (Peintre Celebre) 1 0 1 2 250 CZE
Montjeu Star Rabbit Montjeu (Montjeu) 1 0 0 0 POL


Nejlépe si jeho potomci zatím vedou na českých drahách, kde z šesti Amico Fritzových dvouletých potomků již polovina dokázala zvítězit a druhá polovina se umístila. Vůbec prvním vítězem narozeným z hřebcova českého působení byl odchovanec Jana Švédy Sir Amico, který na konci července vyhrál Cenu EBF na 1300 metrů v Lysé nad Labem. Další dvě vítězství pak Amico Fritzovi potomci získali v rámci Fitmin Cupu 2021, v němž nejprve uspěla odchovankyně Petera Kršáka Taluna, která na začátku října vyhrála mílovou Cenu portálu Fitmin & TURF Magazín a kterou o tři týdny jí napodobil syn klasické vítězky Rabbit Zamindar (Zamindar) Zamico, když uspěl v Ceně Fitmin Solution na 1400 metrů.

Z pohledu získaných dotací je zatím nejúspěšnějším Amico Fritzovým potomkem slovenská Harley Quinn, která se v neděli umístila i ve svém pátém letošním startu a je též nejexponovanějším z Amico Fritzových letošních dvouletků. Podíváte-li se na tabulku hřebcových dvouletých potomků, vyplývá z ní, že jediným jeho dvouletkem, který se letos neumístil, je v Polsku registrovaná napajedelská odchovankyně Montjeu Star, která čtvrtý říjnový víkend absolvovala svůj seznamovací start.

Na základě dosavadních výsledků samozřejmě nelze provádět žádné hodnocení, ale otec zimní královny Love Connection ukazuje i s českými potomky, že by mohl být slušným otcem dvouletých, což v našem chovu nemůžeme říct o mnoha plemenících. V tomto ohledu hrají jistě významnou roli geny jeho otce Faslieyva (Nureyev), ve dvou letech neporaženého evropského šampióna, který kvůli zranění později v kariéře nepokračoval a už jako tříletý připouštěl v Coolmoru. Jeho první dvouletí byli naprostou senzací, ale ve třech letech formu nepotvrdili a zájem o Fasliyeva po rapidním růstu zase stejně rychle klesl. Zda něco podobného může postihnout i Amico Fritze uvidíme příští rok, ale samotný Amico Fritz ve dvou letech neběhal a jeho forma kulminovala až když mu byly čtyři roky. Příští sezóna napoví. (miv)
 

amigo 1467 1 steve 1437 1
Amico Fritzovi synové AMIGO (z Anjou po Skolokhov)   a STEVE (ze Skary po Clodovil) v nabídce Katalogu ročků