02.08.2021 Amico Fritz má prvního vítěze z připouštění v ČR

www.tiparuvpalec.cz

Sir Amico vyhrál 100tisícový bonus Amico Fritze

Sir Amico vyhrál 100tisícový bonus Amico Fritze
Sir Amico s Jakubem Pavlíčkem - foto Pavla Pechmanová

Včera nebyly v Lysé nad Labem velké dostihy, majitel dvouletého Sir Amica se však mohl radovat ze 100tisícové prémie.

Plemeník Amico Fritz působí od roku 2018 v Hřebčíně Napajedla. Jeho majitel Marian Ziburske vypsal zajímavé prémie pro jeho potomky narozené z připouštění v České republice. 100 000 korun pro majitele prvního vítěze, 200 000 pro majitele prvního vítěze dostihu Listed kategorie a výš mimo Británii, Irsko, Německo a Francii a milión pro majitele prvního vítěze dostihu blacktype v Británii, Irsku, Německu nebo Francii.

A právě prvním vítězem z jeho prvního napajedelského ročníku se stal v Lysé nad Labem Sir Amico, který vyhrál trojkovou Cenu EBF na 1300 metrů. Jeho trenérem je Josef Bartoš starší, který je i jeho majitelem a získá tak 100tisícový bonus.

Chovatelem Sir Amica je Jan Švéda, který Amico Fritzem připustil jak Sir Amicovu matku Sexy Secretary, tak jeho bábu Secretive Dancer. Sexy Secretary je dvojnásobná trojková vítězka z Bratislavy, která před ním dala dva potomky, jejichž otcem byl Egerton. Oba začali běhat až ve třech letech, dnes se pětiletý Sexy Lord zaměřuje na překážky, čtyřletý Sir Egerton letos vyhrál čtyřku na 1600 metrů v Bratislavě. Sir Amico je výrazně ranější. Již při debutu o derby dni byl třetí.

Amico Fritz byl výborným sprinterem. Začal běhat od tří let ve Francii, kde ve čtyřech letech na začátku sezóny vyhrál Listed. Další velké triumfy ten rok přišly v Německu, kde vyhrál Benazet Rennen (Gr.3) v Hoppegartenu i největší německý sprint Goldene Peitsche (Gr.2) v Baden Badenu. Další rok si připsal Silberne Peitsche (Gr.3). Dvakrát se zúčastnil i Golden Jubilee (Gr.1, 1200 m) na Royal Ascotu, kde získal páté a šesté místo.

V chovu debutoval v roce 2013 v Gestüt Harzburg. V německém chovu orientovaném více na vytrvaleckou produkci však nedostal příležitost, a proto ho na dráze dosud reprezentovalo minimum potomků. V roce 2017 působil ve francouzském hřebčíně Haras d'Emyl. Z jeho mála potomků se u nás blýskl „Zimní královnou“ Love Connection, která byla zvolena nejlepší dvouletou klisnou v roce 2017. O dva roky mladší Fly Amico je trojkovým vytrvalcem.

V prvním ročníku dvouletých z českého působení jsou potomci sprinterky Waka Laury, vytrvalé Greek Wedding nebo prověřených matek Rabbit Montjeu a Sweet Answer. Ti se zatím na dráze neobjevili. Kromě Sir Amica zatím startovala další trojice potomků. Harley Queen byla čtvrtá v Bratislavě, Shirocco Fritz pátá v dostihu, kde byl Sir Amico třetí, její stájový druh Zamico však zatím dostihový projev neukázal.

(Ondřej Blahník)