info@napajedlastud.com + 420 606 696 666
02.11.2018 Stormy Jail uhynul

www.dostihy.fitmin.cz

Stormy Jail uhynul

: | Zveřejněno: 1. 11. 2018 11:58

Na následky fatálního zranění ve výběhu uhynul ve věku 14 let plemeník STORMY JAIL (Stormy Atlantic), otec jednoho z nejúspěšnějších koní českého chovu posledních let, šampióna dvouletých hřebců a vítěze velkého handicapu ve Francii Renny Storma. Napajedelský plemeník patřil po počátečním vlažném přístupu chovatelů k žádaným hřebcům, v roce 2014 byl nejvytíženějším plemeníkem v našem chovu, letos připustil 14 klisen.

 
Stormy Jail se k nám dostal z listopadové dražby ročků v Newmarketu, kde byl vydražen za 48.000 gns. V barvách Jozefa Rosiny a jeho stáje Red Arrows debutoval ve dvou letech slibným velmi lehkým vítězstvím v Bratislavě. Že jde o koně nemalého potenciálu potvrdil v úvodu tříleté kariéry, kterou odstartoval zadrženým jedenáctidélkovým vítězstvím v jedničkové Velké ceně Arqana na 1300 metrů. To bylo ale jeho poslední vítězství. V následujících startech získal řadu umístění v dostizích nejvyšší kategorie, mj. doběhl druhý v Ceně trojročných žrebcov za Proud Borisem, za kterým doběhl druhý i ve Slovenské Velké jarní ceně, ale byl diskutabilně přesunut na třetí místo, čtvrtý finišoval v Ceně Ministerstva podohospodárstva SR na mítinku Turf Gala. Ve čtyřech letech už se mu přiliš nedařilo, ze všech tří startů v jedničkové společnosti odešel se sedmým místem. 

Následující sezónu zahájil chovnou kariéru v Hřebčíně Napajedla. Jeho hlavním devizou byl výborný původ - otec Stormy Atlantic (Storm Cat), člen elitního klubu plemeníků se 100 a více blacktype vítězi, patří k nejúspěšnějším synům Storm Cata v chovu, matka Jalisco (Machiavellian) doběhla druhá v listed v Ascotu, bába Las Flores (Sadler's Wells), třetí z italských Oaks, dala v chovu 5 blacktype vítězů (podrobné informace o rodině i otci naleznete v Katalogu-plemeniku.cz), mezi kterými najdeme dalšího českého plemeníka Sleeping Indiana (Indian Ridge). Start mu ale neusnadnil příliš vysoký připouštěcí poplatek, později jeho kariéru zkomplikoval konkurs na bývalého vlastníka i spor o to, kdo je hřebcovým majitelem.

Z prvního ročníku, čítajícího pouhých 8 startovavších potomků, vzešel v úvodu zmíněný vítěz Gerchova memoriálu a posléze šampión dvouletých hřebců Renny Storm, který po druhém místě ve Velké jarní ceně začal sbírat peníze ve Francii, kde mj zvítězil v 52.000 € dotované Prix de la Chartreuse. Renny Storm měl podstatný podíl na zvýšení zájmu o služby hřebce, díky němuž byl v sezóně 2014 nejžádanějším plemeníkem v českém chovu. Z tohoto ročníku, letos tříletého, pochází např. loňská šampiónka dvouletých klisen na Slovensku Maková Panenka či Quintero, který k loňskému druhému místu v Karpatské ceně (L) přidal letos druhé místo ve Velké jarní ceně na Slovensku. (miv)